2015/06/02

trip / paris - day #3

Deň s poradovým číslom 3 sme začali pred Panhteón de Paris, ktorý bol ale bohužiaľ zavretý, nakoľko tam prebiehala rekonštrukcia. V parížskom Panteóne sú pochované mnohé významné francúzske osobnosti, ako napríklad Volatire, Hugo či Dumas. Ďalšou zastávkou bol Luxemburský palác, teda presnejšie jeho záhrady. Ten dala postaviť Katarína Medicejská a dnes v ňom sídli senát. Inak celkom fajn miesto na relax, ktorý vám padne v rušnom Paríži celkom vhod. Odtiaľ sme si to nasmerovali okolo Parížskej univerzity Sorbonna cez Seinu, až na ostrov Ile de la Cité, kde stojí gotická katedrála Notre Dame, alebo ak chcete Chrám Matky Božej v Paríži. Sorbonnská univerzita má inak veľmi zaujímavú stratégiu prijímania študentov. Údajne zoberú študovať všetkých adeptov, nerobia sa tam žiadne prijímačky. Je teda normálne, že na napr. na medicínsky odbor nastúpi aj 800 študentov!!! Avšak po prvom ročníku nastáva obrovské sito a len nejakí 80 školáci sa môžu radovať aj ďalej. No späť k Notre Dame. Opäť monumentálna stavba v každom detaile a myslím, že nie je človeka, ktorý by si nespomenul na mega dlhé opisy tejto katedrály v Hugovom románe. Na námestí pred katedrálou sa nachádza symbolicky vyrazený "nultý kilometer" odkiaľ sa počítajú všetky cestné vzdialenosti vo Francúzsku. Inak teraz z úplne iného súdka..... Ak sa budete chcieť v Paríži relatívne lacno najesť, určite hľadajte samoobslužné reštaurácie siete Flunch, kde sa dá za 10-15 éčok celkom slušne nadláviť. Taká jedna je aj pri Georges Pompidou Centre, čo je dalšie dosť psychadelické miesto. Určite ho pri návšteve Paríža nevynechajte. Vrcholom tohto dňa bol asi Louvre. Bývala vojenská pevnosť, dnes múzeum s najväčšou zbierkou umeleckých a historických artefaktov na svete. Gigantické množstvo obrazov, sôch a všetkého možného. Je nereálne ho prejsť za pár hodín. Treba si naň vyhradiť jeden celý deň, my sme v priebehu 3 hodín prešli tak možno jednu štvrtinu, a to sme sa zastavovali len pri tých najznámejších dielach. Trošku odveci mi prišli davy ľudí tlačiace sa pred obrazom La Giocondy - Mony Lisy. Ako samotný obraz a jeho história zaujímavý, ale aby som si robil selfie s Monou, to už je trochu mimo. Mňa ešte zaujala Milétska Venuša, egyptské a babylonské zbierky. Deň sme končili na shoppingu v modernej novej časti Paríža - La Défense. Nejaké foto odtiaľ dám do chystanej bonusovej časti.


4 komentáre:

 1. No krása.. Ta Paříž vypadá za slunečného počasí fakt jinak. Jinak oběhali jste toho strašně moc..my tam byli pět dní, chodili jsme všude pěšky, no tolik jsme toho nezvládli, schovali jsme si na příště ;)
  V Louvre jsme strávili 4 hodiny, měli jsme vybráno asi 20% z jeho celku, no ani těch jsme za ten čas nestihli..je to opravdu neuvěřitelně rozsáhlý komplex, který při pohledu zblízka tak vůbec nevypadá..

  Bude ještě doufám nějaký díl ;)

  Mišo
  www.ontheleaf.net

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ano ano....plnohodnotna poznavacka, ziadna romantika :D urcite by som tam chcel ist aj vo dvojici...takto sme boli od deviatej do deviatej na nohach....ale stalo to za to :)

   Odstrániť
 2. Luxemburské záhrady sú skvelým miestom na relax a teraz si tam kľudne viem predstaviť aj piknik (my v zime sme sa triasli na lavičke s bagetami z pravej francúzskej pekárne, ale malo to svoje čaro!)... Už nech je rok 2016 a sme tam znova! :)

  Patrik
  http://www.madebyboy.com

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :D no my sme mali v tento den 29 st. takze urcite sme sa neklepali :) skor som mal problem s vypalenym popruhom od fotaku na krku.....

   Odstrániť